wtorek, 28 lipca 2015

Wielbłąd + Lampart = Żyrafa. Motywy z wakacji vol.5


Pinterest
Pinterest
Żyrafa w szeroko rozumianej kulturze i życiu człowieka istniała od dawna, bo już w starożytnym Egipcie czy wśród mieszkańców Afryki, gdzie była trzymana jako zwierzę domowe. Dwie podobizny tego ssaka uważane są za największe skalne dzieła sztuki na świecie. Co takiego intryguje w żyrafie? Oczywiście jej rozmiary, które u dorosłego osobnika sięgają nawet 6 metrów. Dodatkowo intrygująca jest anatomiczna budowa żyrafy, a w szczególności jej długie kończyny i szyja, która może osiągać długość około 2 metrów. Starożytni Grecy i Rzymianie zwrócili też uwagę na wybarwienie żyrafy. Zwierzę to kolekcjonowano i wystawiano na arenach, a jego nazwa znaczyła skrzyżowanie wielbłąda z lampartem. Skóra żyrafy stała się także obiektem badań naukowców podczas pracy nad kombinezonami ciśnieniowymi dla astronautów. Motyw skóry żyrafy obecny jest również we wnętrzach – na tapetach, tkaninach czy też dywanach.

Pinterest


Szczególnie często żyrafa występuje w pokojach dziecięcych i to nie tylko w formie mniejszych lub większych pluszowych zabawek. Jest też obecna w bardziej „poważnych” pomieszczeniach – w salonie, holu, na klatce schodowej, w sypialni czy też w salach jadalnych/restauracyjnych. W tego typu wnętrzach często pojawia się jako pełnowymiarowa rzeźba wspaniale podkreślająca niewątpliwy atut pomieszczenia, jakim potrafi być jego wysokość. Żyrafa prezentowana jest także w mniejszych formach, np. jako doniczka czy ozdobna figurka. Jednak najczęściej w projektach wnętrz pojawia się jako dekoracyjny wzór obiciowy lub ścienny, występujący w szerokiej gamie kolorystycznej, a nie tak jak w naturze, gdzie występuje przecież tylko w brązach i beżach. Skóra tego zwierzęcia stała się też inspiracją dla kolekcji znanej marki płytek mozaikowych Bisazza, naszym zdaniem taki łazienkowy kamuflaż wygląda oszałamiająco. 

Pinterest

Na koniec należałoby także wspomnieć, że żyrafa stała się sławna dzięki wybitnemu malarzowi surrealistycznemu Salwadorowi Dalemu i jego „Płonącej żyrafie”, którą uważał za symbol męskości.

Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego zbioru inspiracji z żyrafą w roli głównej.
Pinterest
Pinterest

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Chcesz coś dodać do posta? Chętnie usłyszymy Twoją opinie.