piątek, 17 lipca 2015

Robaczki we wnętrzach. Motywy z wakacji vol.4

Źródło: Pinterest

Co oprócz już omówionych flamingów, palm czy kapeluszy kojarzy nam się z wakacjami? Robaki, żuczki, pająki, motyle, ważki, wszelkiego rodzaju insekty, które są po prostu wszędzie. Natkniemy się na nie podczas weekendowego grilla, wypadu pod namiot, spaceru po lesie, wchodzą też do domu, gdy śpimy przy otwartym oknie. Jedne nam bardziej przeszkadzają, jak komary i osy, inne przykuwają wzrok swoim pięknem, to m.in. motyle, ważki i biedronki, a jeszcze inne obserwujemy z zaciekawieniem, jak żuczka gnojarka toczącego wielką kulę lub pracowite mróweczki. Często to nie tylko same insekty wzbudzają nasze zainteresowanie, a to, co stworzą – pajęczyny podczas babiego lata, plastry miodu czy ogromne mrowiska.

Źródło: Pinterest

Wszystkie te insekty i ich dzieła są mniej lub bardziej widocznymi motywami także we wnętrzach. Często występują jako graficzne elementy dekoracyjne poduszek czy też nakrycia stołu – obrusu, talerzy lub sztućców. Oczywiście nie mogło ich zabraknąć też na tapetach czy tkaninach. Wzory, na których znajdują się wszelkiego rodzaju „robaczki” występują w szerokiej gamie kolorystycznej od wielobarwnych po propozycje monochromatyczne. Umożliwia to wykorzystanie ich nie tylko w pokoju dziecka, lecz także w salonie, kuchni czy chociażby łazience. I wszędzie tam będą się prezentować wyśmienicie! W zależności od tego, jaki charakter wnętrza chcemy otrzymać, bardziej minimalistyczny skandynawski, delikatnego francuskiego czy coś bardziej kolorowego i wzorzystego, na rynku wnętrzarskim na pewno znajdziemy odpowiedni produkt. Wystarczy wspomnieć tutaj o tapetach Bumble Bee marki Farrow & Ball, Harlequin's Papilio z kolekcji Amazilia czy Butterfly Garden od Osborne&Little.

Źródło: Pinterest , Domilimetera
Źródło: Pinterest
 
Źródło: Pinterest


Insekty w projektowaniuwnętrz obecne są już od długiego czasu. Potwierdzenie tego znajdujemy choćby w Art Deco, czyli nurcie, który bardzo mocno czerpał wzorce z natury, a motyw ważki czy też pajęczyny jest w nim niemal wszechobecny. Cofając się w czasie jeszcze dalej zauważymy, że motyw pszczoły – pojemny symbol odwołujący się m.in. do pracowitości, porządku, powiedzenia, posłuszeństwa, mądrości, nieśmiertelności, błękitu czy płodności – był także uwielbiany przez Napoleona oraz wiele rodów królewskich. Dodatkowo insekty są inspiracją dla wielu przemysłowych przedmiotów: lamp (np. spider pendant), krzeseł (np. Ant, Seria 7, Butterfly), a także większych przedmiotów, jak słynna Vespa.

Źródło: Pinterest

My osobiście nie przepadamy za stworkami latającymi i brzęczącymi przy uchu, ale jeśli chodzi o ich obecność we wnętrzach, to jesteśmy jak najbardziej na tak! Więcej inspiracji znajdziecie na naszej tablicy Pinterest

Źródło: Pinterest

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Chcesz coś dodać do posta? Chętnie usłyszymy Twoją opinie.