poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Niebieski, Indygo, Błękit...


Opracowanie własne na podstawie źródeł internetowych
Od dłuższego już czasu w projektowaniu oraz w modzie popularnym kolorem jest niebieski, a w szczególności jedna z jego barw - indygo.

Wytwarza się go na dwa sposoby. Albo z naturalnego, ciemnobłękitnego barwnika, który początkowo przywędrował do Europy w czasach grecko-rzymskich z Indii, albo też może on powstawać sztucznie przy użyciu składników chemicznych.


Niebieski często zestawiany jest w geometrycznych wzorach razem z różnymi odcieniami bieli. I tak wśród ogromu wcieleń kolorystycznych w tej grupie można wyróżnić tradycyjne biało-niebieskie wzory z Portugalii (tzw. Azulejos), porcelanę z Azji (Chińską bądź Japońską), holenderską (Delf) czy też nasze tradycyjne wzory z Bolesławca, Włocławka lub kaszubskie hafty. Biało-niebieskie wnętrza są też kojarzone ze stylem marynistycznym.


Generalnie można stwierdzić, iż niebieski jest kolorem uniwersalnym, używanym w dowolnej części domu, zaczynając od zewnątrz poprzez ogrodzenie, elementy dekoracyjne ogrodu czy tarasu, kolejno wyliczając hol, salon, jadalnie, kuchnię, sypialnię oraz łazienkę. Taka różnorodność wynika z szerokiej gamy barw tego koloru, która jest powszechnie dostępna na rynku. Neutralność niebieskiego pozwala na łatwe użycie go w różnych tonacjach oraz różnorodnej stylistyce - od retro do modernizmu. 

Wiele osób unika jednak tego koloru z obawy na jego dość chłodny charakter. To błędne podejście, bo odpowiednie użycie pozwala m.in. na optyczne powiększenie powierzchni wnętrza.

Niebieski umożliwia tworzenie harmonijnej przestrzeni, sprzyjającej odprężeniu i wyciszeniu. Dużo osób kojarzy ten kolor z atmosferą wyjazdów zagranicznych, śródziemnomorskimi klimatami, a nawet bardziej egzotycznymi miejscami (np. Malediwy). Dla wielu jest to barwa nieba i wody, wprowadzających do przestrzeni spokój  i naturalność przyrody, czystość i świeżość.  

Poniżej kilka inspiracji wnętrzarskich z użyciem tego koloru.
Opracowanie własne na podstawie źródeł internetowych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz coś dodać do posta? Chętnie usłyszymy Twoją opinie.