czwartek, 18 czerwca 2015

"Dziołchy i Gorseciki" - nasza przygoda z projektowaniem wzoru płytki cementowej.

"DZIOŁCHY"

Projektując „Dziołchy” inspirowały nas przede wszystkim barwne motywy ludowych strojów oraz wycinanek, które pojawiły się w polskich chatach na przełomie XIX i XX wieku. Wycinanki przykuły naszą uwagę nie tylko swoimi niewątpliwymi walorami estetycznymi czy ozdobnymi, ale także tym, że pełniły funkcję magiczną – przypisywano im nadnaturalne właściwości. Zależało nam więc, aby zaprojektowany przez naszą pracownię DoMilimetra wzór mógł wnosić do wnętrz trochę niezwykłości i lekkości, czegoś bliżej nieokreślonego, magicznego. Wycinanki tradycyjnie wykorzystywały symetrie poziomą i pionową, łączenia oraz rytm. „Dziołchy” w bezpośredni sposób nawiązują do tych właściwości, dzięki czemu udało stworzyć uniwersalny wzór, nowoczesną formę ludowego stylu. Cieszy nas, że udało się zachować delikatność i subtelność papierowej tancerki, przenosząc ją na pozornie ciężką, zimną i solidną cementową płytkę, zwłaszcza że ten materiał wykończeniowy jest obecnie bardzo popularny. To pokazuje, jak elastyczna potrafi być tradycyjna tematyka ludowa, od dłuższego czasu pojawiająca się w designie. Jej ślady widać przecież i w architektonicznych bryłach (np. polski pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju), i w elementach wystroju wnętrz (np. liczne wzory kafli inspirowanych tradycyjnymi motywami z całego świata).

Podsumowując Dziołchy to nowocześnie opracowany motyw odświętnego stroju ludowego. Uproszczona forma, doskonale wyważone proporcje, plastyczność w układaniu ciekawych kompozycji czyni ten wzór niezwykle uniwersalnym, pozwalając na jego szerokie zastosowanie – zarówno we wnętrzach nawiązujących do stylu folkowego, jak i we współczesnych aranżacjach minimalistycznych.




"GORSECIKI"
  
Natomiast projekt „Gorseciki” to wariacja na temat płytek, które narodziły się w Holandii pod koniec lat dwudziestych XX wieku, a zyskały znaczną popularność na świecie w latach trzydziestych. Tak zwany Gorsecik w oryginalne to niewielkie płytki, wykonane przeważnie z terakoty, o bardzo charakterystycznym kształcie - smukła talia, w zestawieniu z okrągłościami. Nowatorskość w tym przypadku polega na zastosowanym materiale - cement oraz wielkości płytki - kwadrat o wymiarze 20cm x 20cm. 

Proponowany wzór Gorsecików, to propozycja dla osób lubiących klimat przedwojennych wnętrz. Docenią go także osoby dbające o detal oraz Ci którzy kochają modę Vintage. Płytka ta sprawdzi się także we wnętrzach industrialnych.

Wszystkich zakochanych w omawianym wzorze, zachęcamy do lektury pod tytułem "Warszawskie gorseciki zanikające. Modernistyczne okładziny ceramiczne", autorstwa Hanny Faryna-Paszkiewicz i Zuzanny Fruba. 



KRÓTKA NOTKA O NAS i NASZEJ PRACOWNI

Po skończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku postanowiłyśmy założyć DoMilimetra, pracownię powstałą ze wspólnej pasji i zapału do tworzenia wyjątkowych przestrzeni. Nasz skromny, dwuosobowy zespół docierał się już podczas wspólnych projektów na Wydziale Architektury i Wzornictwa, w malowniczym Porto, gdzie mieszkałyśmy w ramach uczestnictwa w programie Erasmus, a także przy okazji licznych spotkań i podróży – nie tylko zawodowych. W trakcie wycieczek po Hiszpanii, Maroko i przede wszystkim Portugalii doceniłyśmy piękno tradycyjnych wzorów. Wszechobecne w tych krajach kafle - zwłaszcza biało-niebieskie „Azulejos” - olśniły nas i zmieniły nasz pogląd na sztukę ludową. Swoje zagraniczne doświadczenia postanowiłyśmy konfrontować z polską kulturą, m.in. angażując się w studencki projekt rewitalizacji kociewskich chałup we wsi Lalkowy.




W naszej pracy staramy się łączyć wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem, tak aby jak najdokładniej ożywiać pomysły i marzenia klientów. Chcemy to robić korzystając z własnej wyobraźni, odrzucając odtwórczość i nie zamykając się na nawet najbardziej nieszablonowe idee. W naszym architektonicznym portfolio znajdują się samodzielnie zaprojektowane koncepcje mebli, grafik, kafli, scenografii teatralnych, a nawet pływającej przystani dla windsurferów. Nie zamykamy się na żadne zadanie, często podejmując konkursowe wyzwania w Polsce i zagranicą.


DODATKOWE INFORMACJE NA STRONACH WWW

https://www.facebook.com/domilimetra
http://www.kolorymaroka.pl/blog/nowa-kolekcja-plytek-cementowych-w-sklepie-florisa-com/
http://www.kolorymaroka.pl/blog/wzory-na-legii-czyli-warszawskie-targi-designu-w-ktorych-bierzemy-udzial/
http://www.sklep.architekci.pl/warszawskie-gorseciki-zanikajace-modernistyczne-okladziny-ceramiczne.html

PŁYTKI DO NABYCIA W SKLEPIE INTERNETOWYM

http://www.kolorymaroka.pl/malik-cementowe-gorseciki-plytki-podlogowe.html
http://www.kolorymaroka.pl/ronan-cementowe-plytki-podlogowe-duda.html

1 komentarz:

  1. Wasze Gorseciki są super - genialny pomysł. Teraz można także kupić gorseciki mozaikowe. http://www.cerames.pl/gorseciki-936.html

    OdpowiedzUsuń

Chcesz coś dodać do posta? Chętnie usłyszymy Twoją opinie.