środa, 12 sierpnia 2015

Małpa w czterech kątach, w pałacu, w świątyni, a nawet w piramidach... Motywy z wakacji vol. 7


Pinterest board

Myśląc o słowie małpa, małpka, małpeczka, każdy widzi inną przestrzeń – jedni od razu pomyślą o tropikalnej dżungli czy wycieczce do zoo, drudzy o świecie internetu, inni o barwnej krainie zabawek, a znajdzie się też kilka skojarzeń ze sklepem monopolowym. My natomiast kojarzymy małpę z wnętrzami

Pinterest board

Czemu człowieka tak intryguje to zwierzę? Może to jego zwinność, długi ogon na którym zwisa, wielkie nozdrza lub zaokrąglone uszy? Może są to jego cechy człekopodobne? Trudno jednoznacznie powiedzieć. W każdym razie pewne jest, że również we wnętrzach obecność małpy nie jest niczym nowym i sięga czasów osiemnastej dynastii egipskiej (a zatem takich postaci jak Hatszepsut czy Tutenhamon). Istotna rola małpy we wnętrzach wiążę się z francuskim hasłem „singerie”. Brzmi znajomo? Jeśli nie, to już wyjaśniamy – jest to pojęcie związane ze sztuką, są to przedstawienia żartobliwych, a nawet karykaturalnych scenek z modnie ubraną, z antropomorfizowaną małpą w roli głównej. Pojęcie to związane jest z XVI - XVII wiecznym malarstwem flamandzkim oraz XVIII wiekiem, a konkretnie z motywem dekoracyjnym w okresie rokoko. Bardzo znany z tego czasu jest Grande Singerie i Petite Singerie z Château de Chantilly. Znane są też małpie porcelanowe figurki, a zwłaszcza małpia orkiestra z porcelany miśnieńskiej. 


Pinterest board

A współcześnie? Zwierzę to występuję jako motyw na tapetach czy też materiałach m.in. takich znanych marek jak Fornasetti, A Shade Wider, Pierre Frey, De gournay czy Cole & Son. Dość często gości ono w tzw. scenkach chinoiserie. Występuje także jako element dekoracyjny lamp różnego typu – od dziecięcych przez nowoczesne do bardziej dekoracyjnych. Ostatnio powstał też, jako uzupełnienie fotela Barcelona, ogrodowy stolik w kształcie małpki oraz małpie porcelanowe maski autorstwa Jaime Hayon. Znana jest także drewniana figurka firmy Kay Bojasen, o której pisałyśmy już przy okazji Dnia Dziecka.

Pinterest board

Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu na Pinterest, tam znajdziecie więcej inspiracji z małpą w roli głównej. 

Pinterest board

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Chcesz coś dodać do posta? Chętnie usłyszymy Twoją opinie.